Ciekawostki

Co to jest mikrofiltracja?

Mikrofiltracja - to całkowicie naturalny proces filtrowania mleka na ceramicznych membranach (sitach), polegający na usunięciu z mleka 99,9% bakterii oraz innych mikroorganizmów, martwych komórek i zanieczyszczeń. W wyniku tego procesu otrzymujemy mleko z pełną zawartością witamin i mikroelementów, jakie w sobie kryje, a przy tym zachowany jest najczystszy smak mleka.

Czy mikrofiltracja odfiltrowuje z mleka również zawarte w nim witaminy?
Mikrofiltracja, to całkowicie naturalny proces oczyszczania mleka z drobnoustrojów, poprzez filtrowanie przez szereg ceramicznych membran, które są sitami zatrzymującymi cząstki o określonej wielkości. Na szczęście witaminy mają inne wymiary niż bakterie i w 100% zostają w mleku a nie na filtrach.

Czy ZIMNE MLEKO można gotować?
Tak, można gotować ZIMNE MLEKO tak jak każde inne mleko. Jest pytanie tylko, po co? Jeżeli jest to niezbędny element w przygotowaniu posiłku (np. budyniu) - to oczywiście trzeba zagotować mleko. Z kolei nie ma potrzeby gotowania przy bezpośrednim spożyciu. Mleko mikrofiltrowane, takie jak ZIMNE MLEKO może być bezpiecznie podawane bez gotowania nawet dzieciom, ze względu na to, że nie zawiera bakterii, będących przyczyną chorób.

Czy kobiety w ciąży mogą pić ZIMNE MLEKO?
Oczywiście że tak i mogą je pić również bez gotowania. Dostarczamy wtedy organizmowi wszystkie odżywcze składniki mleka: białko, tłuszcz, cukier-laktozę, witaminy i mikroelementy.

Czy butelki są zwrotne - jeżeli nie to, dlaczego nie są skupowane?
Zwrot butelki z myślą ponownego wykorzystania jej  do produkcji w przypadku naszych produktów nie jest stosowany:
1) ze względu na trudności organizacyjne - sklepy sprzedające Zimne Mleko Robico w szklanych opakowaniach nie zbierają butelek (zwrot kaucji i magazynowanie, a później rozliczanie pustych butelek sprawiają zbyt duży kłopot).
2) Ponadto, butelki do Zimnego Mleka Robico nie są zwrotne, ponieważ w zakładzie produkcyjnym stosowany jest bardzo restrykcyjny system zabezpieczenia czystości butelek. Butelka musi mieć mikrobiologiczną czystość, aby zapewnić jakość zawartego w niej produktu - oczyszczonego z wszelkich nieczystości drogą mikrofiltracji mleka. Żaden system mycia nie gwarantuje takiego bezpieczeństwa.
Możliwe jest jednak wykorzystywanie butelek w formie stłuczki przez hutę szkła jako surowiec do produkcji. Jest on w 100% poddawany recyklingowi i można odzyskiwać surowiec nieskończoną ilość razy.

Czy będzie mleko 0.5 % tłuszczu ?
Tak, firma ROBICO myśli o wprowadzeniu mleka o obniżonej zawartości tłuszczu, jak też i o mleku z innymi dodatkami funkcjonalnymi, istotnymi dla osób dbających w sposób szczególny o zdrowie i smukłą sylwetkę.

Czy pojawi się mleko w butelce szklanej 0,5 litra ?
Otrzymujemy co raz więcej zapytań od konsumentow, czy ZIMNE MLEKO pojawi się w mniejszej butelce - zdajemy sobie sprawę z faktu, że po otwarciu nie każdy wypija 1litr mleka w ciągu 24 h. Zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów planujemy wprowadzenie szklanej butelki o takiej pojemności. 
 
Czy mleko jest pasteryzowane czy poddawane technologii UHT?
ZIMNE MLEKO jest mlekiem świeżym, które najpierw zostaje poddane procesowi mikrofiltracji, czyli filtrowania przez sita w celu usunięcia znajdujących się w nim bakterii chorobotwórczych, a następnie delikatnej pasteryzacji w temp. 72oC, której stosowanie daje gwarancję bezpieczeństwa produktu i jest wymagane przepisami prawa polskiego.
Najistotniejsza różnica polega na tym, że stosujemy niski zakres temperatur pasteryzacji mleka - 72-74Celsjusza - zamiast 80-100o Celsjusza. Zatem ZIMNE MLEKO nie jest poddawane działaniu wysokiej temperatury i dzięki temu zachowuje swój naturalny smak i zapach.

Ile może być przechowywane po otwarciu?
Całkowity termin przydatności ZIMNEGO MLEKA wynosi 14 dni od daty produkcji, przy zachowaniu nieprzerwanego ciągu chłodniczego. Mało kto wie, że wzrost temperatury przechowywania o 3o Celsjusza skraca okres trwałości produktu o 50%. Po otwarciu mleko powinno być spożyte w ciągu 24 godzin. Dopuszcza się spożycie mleka powyżej tego terminu przy założeniu, że nie wykazuje zmian w smaku i zapachu.

Dlaczego kapsle nie są takie jak kiedyś - aluminiowe?
Stosujemy zakrętkę plastikową z gwintem zamiast aluminiowej, ponieważ jest to bardziej praktyczne rozwiązanie umożliwiające powtórne zamknięcie butelki przed włożeniem do lodówki. 

Dlaczego ZIMNE MLEKO Robico, które jest świeże, ma taką długą przydatność, do spożycia, nawet do 10 dni? Czy ZIMNE MLEKO Robico jest naprawdę świeże? Czy poddawane jest jakiejś konserwującej go technologii?
ZIMNE MLEKO Robico to pierwsze w Polsce mleko produkowane z zastosowaniem mikrofiltracji. Jest to metoda produkcji polegająca na wydłużeniu terminu przydatności produktu ponad okres, jaki gwarantuje tradycyjna pasteryzacja tego typu produktów dostępnych w sprzedaży. W przypadku ZIMNEGO MLEKA Robico dzieje się to poprzez poddanie mleka procesowi mikrofiltracji - całkowicie naturalnej (mechanicznej) metodzie oczyszczania przy zastosowaniu membran ceramicznych typu GP a następnie działaniu temperatury pasteryzacji 72-74Celsjusza. Zastosowanie obu tych procesów łącznie gwarantuje osiągnięcie 2-tygodniowej trwałości podczas przechowywania w temperaturze poniżej 6oCelsjusza. Warunkiem koniecznym dla zachowania w/w terminu jest zachowanie ciągłości łańcucha chłodniczego. Stwierdzono, że wzrost temperatury przechowywania o 3oC skraca okres trwałości produktu o 50%.
 

Jak z Zimnego Mleka Robico zrobić zsiadłe mleko?

Aby z Zimnego Mleka Robico uzyskać zsiadłe mleko należy wykonać kilka prostych czynności:

  • Zimne Mleko ROBICO należy przelać do odpowiedniego naczynia (dzbanek, słój).
  • Następnie dodać maślankę naturalną lub kefir ROBICO w ilości 2 łyżki na litr mleka (im więcej mleka chcemy nastawić tym większy dodatek).
  • Dokładnie wymieszać i pozostawić w temperaturze pokojowej do czasu, aż mleko się zsiądzie, uzyskując satysfakcjonującą nas gęstą, zwartą konsystencję i odpowiednio kwaśny smak.
  • Proces można przyspieszyć, ogrzewając wcześniej słodkie mleko do temperatury ok. 35-40oC.
  • Zsiadłe mleko należy umieścić w lodówce.